Všeobecné informace

Koberce rozdělujeme do několika základních skupin , podle techniky výroby:

•    Zátězová, průmyslové koberce

•    Bytové koberce

•    Podlahové krytiny

•    Ostatní podlahoviny

•    PVC

•    Linoleum

•    Umělá tráva koberec venkovní, umělý trávník na terasu, umělé venkovní koberce a trávníky


Zátěžové koberce

Zátěžové koberce se využívají převážně pro komerční účely a jsou určeny do prostor s vysokými provozními nároky jako jsou např. kanceláře, restaurace, vstupní haly, hotely, banky atd. Pro kancelářské prostory, hotely a bankovní domy jsou určeny reprezentativní krytiny s vysokými nároky na praktičnost a kvalitu.

Koberce zátěžové mohou být vpichované, smyčkové, ale i stříhané. U těchto zátěžových koberců je vždy důležitá jejich gramáž, hustota vpichu na , výška vlasu, materiál ze kterého jsou vyrobeny a jejich podklad.

Podklad u klasických zátěžových vpichovaných koberců může být gelový, což je surová guma, koberec tedy zpevňuje a zlepšuje odolnost zatížení a nebo latexový, což je speciální lepidlový nástřik bez gumy.

Zátěžové koberce jsou také auto-koberce, kobercové objektové, zátěžové čistící zóny a rohože.

Cena zátěžových koberců v akci se na našich provozovnách pohybuje již od 69,- Kč/m²

Bytové koberce

Bytové koberce dělíme opět do  několika skupin podle techniky výroby : vpichované, všívané, tkané, vázané. V nabídce je široká škála provedení v různých barvách, potiscích a designu, v praktických šířkách od nejlevnějších až po luxusní.

Smyčkové koberce       

Nestřižený vlas, různě vysoká smyčka , velmi praktická a dobrá na údržbu, jejich cena se pohybuje již od 79,-Kč/m². Smyčkové koberce obecně jsou velmi trvanlivé a hodí se i do namáhaných prostorů.

Koberce s potiskem

Koberce s velmi nízkou smyčkou na který je natištěn vzor, v tomto druhu je široký výběr dětských koberců s různými motivy, velmi praktický a dobrý na údržbu, cena se pohybuje již od 139,-Kč/m².

Hrací koberce (smyčkové). Dětský koberec z klasického smyčkového materiálu, lemovaný chemlonem s různými motivy je pěkným doplňkem pro děti.

Koberce scroll        

Smyčkový koberec, který vytváří plastický vzor.

Koberce cut-loop

Koberec s kombinací střiženého vlasu a smyčky.

Koberce cut-pile         

koberec s řezaným vlasem, uhlazený povrch, řadíme jej již mezi luxusní koberce.

obrazek koberce * Frisé

U této struktury jsou smyčky stejně vysoké a kobercová oka jsou do sebe vzájemně zatočená. 

obrazek saxony * Saxony

Saxony je stejný jako frisé koberec, pouze  kobercové smyčky jsou podstatně vyšší. Vzhledově působí  velmi luxusně.

* Shag nebo semi-shag

Tato struktura koberce má smyčky již tak vysoké, že  přepadávají a vytváří vzhled luxusního stříhaného koberce.

Velurové koberce       

Střižený krátký bohatý vlas s jemným povrchem.

Koberce s řezaným vlasem mají přepychový vzhled a jsou velmi příjemné na dotek. Na trhu je můžeme dostat v různých jakostech, barvách i cenových kategoriích. U tohoto druhu koberců musíme ale počítat s tím, že většinou zanechává stopy po krocích a má nižší tvarovou paměť než smyčkové koberce.

Podlahové krytiny


Podkladové koberce. Tyto koberce se dají využít jako podklad na zateplení, nebo na krátkodobé využití. Hodně se využívají na krátkodobé akce jako jsou veletrhy, představení, výstavy, společenské akce a přehlídky. Cena koberce je již od 49,-
Kč/m². Je bez diskuse, že dobrá podložka pod kobercem zvyšuje jeho účinnost, ale měli byste pamatovat, že to po čem přímo chodíte a přicházíte do styku je koberec a ne podložka. Je třeba si rozmyslet jestli vám záleží pouze na ceně anebo chcete mít doma koberec, který splňuje i vaše představy životního stylu a potřeb.

Ostatní podlahoviny

Běhouny

v různých šířích a barvách do chodeb, hal i jako krytina schodů.

Rohožky a rohože

Rohožky a rohože mají v dnešním světe exteriérů a interiérů jistě svoje místo. Rohožky a rohože, které Vám nabízíme jsou z nejrůznějších materiálů a obsahují mnoho motivů.

Pvc


Synteticky vyrobená podlahová krytina, často nesprávně označovaná jako lino. Během 2. světové války byl velký nedostatek přírodních surovin, mj. také korku, který je zapotřebí k výrobě linolea. Proto bylo nutné přijít s novou alternativou, kterou se stal počátkem 50. let syntetický materiál na bázi ropy, polyvinylchlorid – PVC. První PVC vyrobila společnost Dynamic Nobel na linkách od DLW, původně sloužící k výrobě linolea. Od té doby nastartovalo rychlý vzestup. Jednalo se o poddajný, hygienicky nezávadný materiál, s možností barvení a poměrně jednoduchou výrobní technologii, rychlejší a tudíž i levnější než je výroba linolea. Současné PVC podlahoviny se však s těmi původními nedají srovnávat. Za půl století prodělali značný skok vpřed, takže v současné době najdeme na trhu širokou škálu druhů této krytiny, od cenově dostupných alternativ určených pro běžné použití v domácnostech až pro speciální krytiny například s protiskluzovou úpravou. PVC podlahoviny se dělí na homogenní a heterogenní. Homogenní PVC je vyrobené z jedné, většinou 2mm silné vrstvy probarvené v celé tloušťce. Nabízí dvě varianty dizajnů, mramorovaný nebo čipsový. Heterogenní PVC se skládá z nosné, vzhledové a transparentní nášlapné vrstvy. Kvalitnější krytiny mají nosnou vrstvu tvořenou z čistého nerecyklovaného PVC, v levnějších variantách určených pro menší zátěže může být výchozí granulát z recyklovaného PVC s přídavkem náhradních plnidel. Vzhledovou část tvoří u dražších materiálů fototapeta, nebo je tištěná. Díky této vrstvě máme na výběr širokou škálu imitací různých přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen, dlažba, kovy, výrazných  barevných dizajnů, třpytivých vzorů, novinkou je například povrch, který vede světlo, navržený německým architektem Teheranim. Dražší materiály jdou ještě dále a na povrchu jsou opatřeny autentickým gravírem. Také formáty se přibližují klasickým materiálům, seženeme například PVC lamely jako alternativu k dřevěným parketám, čtverce nebo klasické pásy. Tloušťka nášlapné vrstvy rozhoduje o vhodnosti použití podlahoviny a její odolnosti proti oděrům. Podle EN 685 rozděluje podlahoviny dle stupně zatížení na určené pro bytové prostory, třída 22 – 23 komerční (například kanceláře), třída 31 -34 a průmyslové objekty (dílny, sklady apod.), třída 41 – 43. Heterogenní PVC bývá zpravidla několikanásobně tužší a tvrdší něž homogenní a tedy lepé odolává případnému poškrábání.

Jaká podlahová krytina je pro Vás ta pravá

Třída zátěže:

21 - Podlaha vhodná pro obytné prostory s malým nebo občasným používáním (dětské pokoje, ložnice)

22 - Podlaha vhodná pro obytné prostory s častým běžným používáním ( jídelny, vnitřní chodby, obývácí pokoje)

23 - Podlaha vhodná pro nejvíce zatížené obytné prostor ( vstupní chodby, kuchyně, schodičtě)

31 - Podlaha vhodná pro omerční prostory s občasným používáním ( hotelové pokoje, konferenční místnosti )

32 - Podlaha vhodná pro komerční prostory s trvalým používáním ( čekárny, kanceláře, hotelové haly, obchody, školky )

33 - Podlaha vhodná pro objekty s intenzivním používáním  ( školní třídy, kanceláře, obchodní domy )

34 - Podlaha vhodná pro komerční prostory s extrémní zátěží ( šatny, školní chodby, chodby )

41,42,43 - Podlaha je vhodná do extrémně zatížených komerčních prostor ( kolektivní schodiště, silně frekventované místnosti obchodních domů. kin, vztupní haly, vybrané provozy průmyslu a služeb)

 

Instrukce na použití

1. Před prvním použitím po pokládce vyčistěte podlahovinu teplou vodou s malým přídavkem detergentu ( doporučujeme použít " CC-Aktivní čistící přípravek R280!" nebo CC-Základní čistící přípravek firmy CC-Dr. Schulz ) Nepoužívejte rozpouštědla pro odstranění natištěného loga nebo informací na povrchu krytiny, použitá barva se odstraní vodou.

2. Nepoužívejte vosky nebo leštidla.

3. S vyjímkou produktů s povrchovou úpravou extreme nepouživejte na ochranu nohou nábytku gumové nástavce, použivejte pouze plastové.

4. Pod nohy tězkého nabytku doporučujeme  dát pevné podložky, aby se nedeformoval povrch krytiny.

5.

Některé nečistoty nebo barviva, např. dehet, tuk, olej, vosly, inkoust s propisovačky nebo popisovače atd. mohou proniknout do nášlepné vrstvy a způsobit těžko odstranitelné zněčištění.

6. Přírodní nebo umělé světlo způsobuje zesvětlení barev na všech podlahových krytinách. Toto je viditené při srovnání s plochami pokrytými kobercem nebo nábytkem, které se potom jeví jako tmavší. Barevný rozdíl se vyrová po působení světla na tyto plochy po dobu několika týdnů.

7. Uskladnění PVC - Pvc musí být uskladněno v suchém prostředí a při pokojové teplotě. Nesmí být vystavení přímému slunečnímu záření a povětrnostním vlivům ( UV záření)

Doporučená údržba

1. Denní čištění: měkkým suchým smetákem nebo vysavačem

2. Týdenní čištění: vodou s neutrálním detergentem za pomoci mopu nebo hadru

3. Periodické čištění: zejména u krytin s profilovaným nebo zrnitým povrchem doporučujeme ruční nebo mechanické hloubkové čištění v intervalech dle intenzity provozu za pomoci vody s neutrálním detergentem a nylonového kartáče. Potom odtrante zbytky špinavé vody s nečistotami, podlahu znovu setřete čistou vodou a vysušte hadrem nebo mopem.

homogenni pvc           heterofenni pvc

Linoleum

Jak název napovídá (linum-len, oleum-olej), jde o materiál vyrobený z přírodních surovin. Na počátku 20.století bylo linoleum velmi rozšířené, po 2. světové válce však díky bouřlivému nástupu PVC prodělalo dočasný úpadek. V 80. letech minulého století však návrháři začali stále více dbát na ekologické vlivy materiálů a linoleum se začalo postupně vracet jako vhodná alternativa. V současné době existují tři světoví výrobci linolea. Holandská firma Forbo, DLW – Armstrong a Tarkett.


Linoleum se vyrábí ze směsi lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, přírodní pryskyřice a vápence, podkladovou tkaninu tvoří juta. Jako přírodní materiál má tato podlahovina řadu charakteristických vlastností, které musíme brát v úvahu. Reaguje na vlhkost vzduchu, rozpouštědla a vodu v lepidlech. V závislosti na těchto podnětech má tendenci srážet se na délku a roztahovat na šířku. Tento jev je zapotřebí brát v úvahu zvláště při řezání spár. Korkové linoleum podléhá rozměrovým změnám více než ostatní. Obsah dřevité složky dále způsobuje větší citlivost na alkálie, které mohou narušovat strukturu vlákna a tím negativně ovlivnit životnost podlahy. Také ekologická barviva obsažená v linoleu mohou vlivem silné alkálie změnit barvu. Proto ve většině případů výrobci doporučují okamžitou ochranu polymery hned po položení. Ochranné disperze přinášejí i další výhody.Zlepšují optické vlastnosti podlahy, chrání ji před opotřebením, neopomenutelní je také hygienické hledisko, neboť zabraňují množení bakteriálního znečištění v pórech linolea a v neposlední řadě usnadňují údržbu a šetří náklady na udržovací chemii, protože nepotřebujeme velké dávkování. Polymerová vrstva se musí čas od času obnovovat v závislosti na zatížení podlahy, moderní přípravky dokáží prodloužit interval obnovy až na tři roky. Ale vývoje jde stále dopředu a výrobci se snaží zjednodušit život s linoleem na maximum. Nedávno se objevila na trhu novinka, linoleum se zvláštní povrchovou úpravou, u něhož odpadá napouštění podlahy ochranným filmem. Po celou dobu běžné životnosti materiálu nemusíme krytinu nijka speciálně upravovat, stačí běžná údržba jako v případě vinylových podlah s povrchem tvrzeným polyuretanem. Existuje také varianta plovoucího linolea. Která usnadňuje práci již ve fázi pokládky. Linoleum je nalepené na HDF deskách opatřeným zámkovým systémem.

Údržba

Na základě dlouholetých zkušeností výrobci doporučují suché čištění a mají pro to hned několik důvodů. Suchý systém čištění zabraňuje množení mikroorganismů, je méně pracný a levnější, používají se ekologické čistící prostředky. Linoleum si nadále zachovává hedvábný lesk a antistatické vlastnosti. Při denní údržbě se setře prach a vyčistí případné skvrny, jednou za čas (podle intenzity a způsoby zatížení podlahy) se podlaha vytře mopem nebo čistícím strojem a vyleští. Matná místa a skvrny se odstraní bodovým nástřikem sprejem. Při používání dezinfekcí musíme podlahu ošetřit polymerovou disperzí odolnou vůči těmto činidlům.

Vhodnost použití

Linoleum je výhradně interiérová záležitost, můžeme je aplikovat v bytech i komerčních objektech. Nedoporučuje se na terasy, balkony a podobná místa vystavená povětrnostním vlivům, vzhledem k rozměrovým změnám není vhodné do vlhkých prostor, koupelen či umýváren. Existují speciální druhy linolea, které jsou díky svým speciálním vlastnostem  určené pro tělocvičny a haly, prostory, kde se kladou nároky na vysokou elasticitu, tlumení nárazů (ochrana kloubů během sportovní činnosti), odolnost proti uklouznutí. Pro zdravotnická zařízení bylo vyvinuto linoleum se sníženou elektrickou vodivostí. Korkové linoleum výborně zvukově izoluje, dalšího snížení nášlapového hluku, vítaného zejména v panelácích, můžeme docílit položením korkové podkladní vrstvy. V současné době můžeme vybírat z mnoha barev a odstínů, do krytiny lze vkládat nejrůznější intarzie, bordury nebo barevné rohy.


Umělá tráva

Umělé venkovní koberce a trávníky se dají použít: na střešní zahrady a terasy, domácí odpočinková a relaxační místa, balkony, zahradní restaurace, pěšiny, parkové cesty, okolí bazénů, hotelové interiéry a exteriéry, dětská hřiště,    plážové bary atd.

umělé venkovní koberce a trávníky:

Prodej venkovních umělých trávy (Umělý trávník) se každým rokem zvyšuje a my se ptáme proč? Důvodů je několik. Umělá tráva, umělý trávník na balkón, umělý trávník na terasu jsou nenáročné na údržbu a příjemné na dotek, pěkné na oko, a hlavně je bezpečná pro děti.
Pro malá batolata je ideální nejen na dotek, ale i předchází poštípání mravenců a zakousnutí klíšťat. Právě nyní nastal nejvyšší čas na utříbení nápadů ohledně vybavení dětských hřišť a koutků pro nadcházející
sezónu. Nezaspěte, proveďte nezbytné opravy, bezpečnostní kontroly a připravte vše včas! Umělé venkovní koberce a trávníky nevyžadují sekání a hnojení jako trávníky přírodní.
Umělá tráva představuje i ideální řešení sportovního povrchu např. pro fotbalové stadiony, multifunkční hřiště, školní hřiště, nebo pro tenisové kurty. Umělé venkovní trávníky tvoří povrch, který je vodopropustný a do kterého se zapravuje vsyp tvořený křemičitým pískem, EPDM, nebo SBR granulátem, umožňující skluz hráče obdobně jako na antuce. Zahradní koberec umělá tráva se skládá z nosné pogumované polypropylénové tkaniny s vetknutým umělým vláknem (umělá tráva) které je UV stabilní. Lajnování je prováděno vlepením pásů umělé trávy, která má jinou barvu požadovaných hracích čar.
Máte proto očekávat:
• Dlouhou životnost a stabilitu zahradních koberců a to i za extrémního počasí
• Výborná odolnost umělé trávy vůči UV a počasí
• Skvělý, stále zelený svěží vzhled
• Možnost variabilního barevného provedení podle přání zákazníka
• Speciální vlákno ošetřené proti oděru a maximálně šetrné k pokožce hráčů
• Vodopropustný sportovní povrch umělé trávy, na kterém se netvoří kaluže vody po dešti
• Minimální úpravu, či údržbu takto vytvořeného sportovního povrchu
• Výborné sportovní vlastnosti („doklouznutí“ k míči, odskok míče,...)
• Maximální šetrnost prokloubní aparát sportovců

A cena umělé venkovní trávy ? Nejlevnější venkovní umělá tráva se dá pořídit v akčních cenách již od 49,- Kč/m².
• jde zde spíše o venkovní koberec z polypropylenu, který je bez vlasu, ale odolný dešti a venkovním vlivům
umělé venkovní koberce a trávníky jsou ve dvouch variantách a to na nopech a bez nopu
• na nopech jsou žádanější vzhledem k protékavosti vody, ale je zde nezbytný spád který to musí umožňovat, jinak se voda naopak pod kobercem drží a trvá to déle než po dešti vyschne
umělé venkovní koberce a trávníky bez nopu se nejvíce umisťuje na balkony, ale můžeme ho umístit vlastně kdekoliv i tam kde hodně prší, jelikož voda rychle vyschne, ale i do různých interiérů. Po té máme venkovní trávu, tzv. jehličkovou, jejíž cena se pohybuje kolem 149,-Kč/m², ve firmě Euro koberce je nyní v akčních cenách od skvělých 99,- Kč/m².
• tato tráva je vhodná na terasy, kolem bazénů, do interiéru a pod. A na závěr přijdeme k venkovní trávě profesionální, která je často k nerozeznání od trávy přírodní. Realizují se s ní např. fotbalová,  tenisová, golfová a jiná hřiště.
• cena této venkovní trávy je již vyšší a pohybuje se od 600,- Kč/m² a výše, dle hustoty a výšky vlasu. Ve firmě Euro koberce je nyní také v akčních cenách již od 199,- Kč/m² 

Umělá tráva a její podklad:

Podklad trávy Podklad trávy Podklad trávy Podklad trávy Podklad trávy

Pokládka

Doporučujeme pro pokládku venkovní umělé trávy ve větších plochách nechat si vypracovat plánek postupu kladení rolí nebo požádat  o radu odborníka, například zahradního architekta.

- Podloží pro umělou trávu musí být stabilní, pevné a zbavené ostrých hran (kamenů, kořenů atd.) a jiných nečistot – čím rovnější a hladší podklad, tím lepší výsledný estetický dojem  – jako poslední vrstva pod umělým trávníkem se doporučuje 20 – 30 mm drceného kameniva velikosti zrna cca 0,5 – 2 mm.
- Umělé venkovní koberce a trávníky pokládejte vždy stejným směrem .
- Řezání umělé venkovní trávy se provádí zalamovacím nožem.
- Při spojování pokládejte venkovní koberce (pásy) těsně vedle sebe, ohrňte okraje nahoru a do místa spoje položte podkladovou pásku šíře cca 300 mm, na kterou rovnoměrně rozetřete   speciální dvousložkové lepidlo v šířce cca 200 mm, okraje zamačkněte do vrstvy lepidla.
- Pro pokládku umělé trávy na tvrdé podloží (např.: beton, dlažba atd) doporučujeme umělý trávník slepit oboustrannou lepící páskou.
- Pro kvalitní a bezproblémové slepení je vhodné plochy spoje přitlačit (např. válcem).
- Pokládku neprovádějte při teplotách nižších než +10 °C a za deště.
- Pro lepší stabilizaci doporučujeme provést zásyp suchým jemným křemičitým pískem zrnitosti 0,5 – 1,2 mm v ploše 3 – 6 kg/m².
- Čištění se provádí běžnou domácí čistící technikou (vysavač atd.) nebo proudem vody.
- Žádné z běžně používaných domácích chemikálií nepoškozují umělý trávník.
- Záruka je 5 let při životnosti 10 – 15 let dle míry zatížení.
- Venkovní umělý trávník je v kombinaci s křemičitým pískem nehořlavý dle normy …
- Koberec umělá tráva je odolný vůči klimatickým podmínkám v rámci střední Evropy.

VIDEO POKLÁDKA UMĚLÉ VENKOVNÍ TRÁVY - 1.

VIDEO POKLÁDKA UMĚLÉ VENKOVNÍ TRÁVY - 2.

krok 1 

krok 2 

krok 3 

krok 4 

krok 5

krok 6 

krok 7 

Rozdělení koberců podle podkladu

AB – actionback

Syntetická juta v mřížce, nejpoužívanější

Filc

Změkčení koberce, vyšší zvuková a tepelná izolace, nyní velmi žádaný koberce s filcovým podkladem jsou v posledních letech velmi oblíbené a zažívají tzv. "boom". Jeho výhoda je v lepším zateplení koberce, v menší nášlapové hlučnosti a větší měkkosti koberce při našlapování. Je třeba si rozmyslet do jaké místnosti budete koberec pokládat. Jestli se jedná o místnost studenou či ne, atd. Cena koberců na filcu je cca o 20,- nebo 30,- Kč na vyšší než u koberce s normálním podkladem.

Gel

Guma zpevnění zátěžových koberců

Latex

Nátěr latexovou hmotou

podle povrchové úpravy

Povrchová úprava může být antistatická, voděodolná, antimikrobiální, stálobarevná, odolnost proti oděru, úprava proti špinění, snížená hořlavost

podle druhu materiálu

Koberce rozdělujeme podle materiálu:

Přírodní

vlna, bavlna, hedvábí, hedvábí, kokos, sisal, mořská tráva, bambus>

Syntetické

PA polyamid, PP polypropylen, PES polyester, PAC polyakryl

Kombinované

směs přírodních a syntetických vláken

•    PA - polyamid, nylon

Polyamid je nejpoužívanějším materiálem pro výrobu kobercového vlákna. Vhodný díky své mimořádné životnosti, všestrannosti a v neposlední řadě také cenově přijatelný. Může být zbarven do nekonečného množství barevných odstínů a může být upravován do stovek vzorů a struktur. Polyamidové koberce jsou běžně užívány v domácnostech, stejně tak i v komerčních (obchodních) prostorách.

•    PP - polypropylen

Označovaný PP, také se můžeme setkat s názvem Olefin. Tento materiál je odolný proti vyblednutí, vytváří malou statickou energii, je cenově dostupný a může být konstruován pro venkovní použití. Díky svému výrobnímu postupu je polypropylen výrazně odolný proti skvrnám a různým nečistotám. Vyznačuje se též jako velice přizpůsobivý materiál.

•    Polyester

Používán v obytných a méně namáhaných komerčních prostorách. Polyester se vyznačuje svou barevnou jasností, stálobarevností a je odolný proti vodou rozpustným skvrnám. Polyesterová příze je v současnosti hodně produkována z recyklovaných plastových PET láhví a její kvalita je považovaná za lepší než klasické polyesterové vlákno.

•    Vlna

Vlna je drahé přírodní vlákno, málo odolné proti skvrnám a nečistotě. Neměnný materiál, vynikající na dotek, snižuje viditelnost drobné nečistoty díky své jemné, rozptýlené charakteristice. Koberce podléhají trendům a diktátu světových designérů, stejně jako móda.
Jako nejstarší kobercové vlákno je vlna přepychovým a přitom přirozeným materiálem, který nestárne. V porovnání se syntetickými vlákny však hůře odolává špíně. Koberec z vlny pohlcuje prach, značně tlumí hluk, zlepšuje akustiku v místnosti a výborně izoluje.
Čistě vlněný ručně vyvázaný koberec střední hustoty (tj. 80 uzlíků/cm2 s výškou vlasu 10 mm) vydrží i padesát let. Nový koberec ze 100% vlny však pouští vlas, což je jistá nevýhoda. Jedná se o uvolňování přebytečných zbytků vlny po zastřihávání vlasu. Koberec tím však na kvalitě neztrácí. Prvních několik měsíců ho v žádném případě nevysáváme, jen tzv. zašlapujeme. Pamatujte na to, že vlněný koberec nemusí vyhovovat alergikům, zato molům chutná velice. Kvalita
je důležitým kritériem při výběru je i hustota tkaní: čím vyšší je počet vláken na centimetr čtvereční, tím vyšší je odolnost proti oděru. Nesmíme však pominout ani techniku výroby koberců. Smyčkové, velmi trvanlivé koberce nejsou stříhané, povrch koberce tvoří pravidelné či nepravidelné smyčky. Koberce s řezaným vlasem vypadají atraktivně, jsou příjemné na dotyk, ale mají špatnou tvarovou paměť. Kombinace střihu a smyčky umožňuje vytvořit na povrchu koberce různé plastické vzory a efekty v jednobarevném i mnohobarevném provedení. Koberce z vlny a hedvábí jsou sice na údržbu náročnější, ale jejich charakterický vzhled a přírodní krása při výběru rozhodně každého upoutají. Výběr na trhu je tedy celá řada koberců vyrobených různou technologií, což má za následek rozdílný vzhled. Například hladký velur, hrubší zrnitý povrch s řezaným vlasem, různé typy taženého vlasu neboli smyčky, exkluzivní druhy s dlouhým vlasem apod. Vlněný koberec má dlouhou životnost, a staráme-li se o něj dobře, pak nás stále bude okouzlovat svým vzhledem.

Údržba koberců

Odstranění skvrn

Kuchyňský ubrousek přiložte na zasažené místo a opatrně vysajte rozlití.
Molitanovou houbu (namočenou ve vlažné vodě a dobře vyždímanou) jemně přikládejte na rozlití, nejlépe od jeho okraje směrem ke středu. Postup několikrát opakujte a houbu pokaždé propláchněte. Pokud je rozlití mastné, vypláchněte houbu v teplé vodě. Po odstranění rozlití nechte místo pořádně vyschnout (můžete vysušit fénem na vlasy). Nikdy nepoužívejte mýdlo, saponát či jinou chemikálii. Koberec by se měl čistit ihned po znečištění. Čím později se do čištění pustíte, tím hůř se nečistoty (skvrny) budete zbavovat. Vždycky skvrnu odstraňujte směrem ke středu skvrny a ne naopak – tímto předcházíme ještě většímu roznesení špíny. Skvrnu nedrhněte ani nedřete až příliš aby tím koberec neutrpěl. Na místo znečištění naneste pouze malé množství zředěného saponátu a vody. Nepoužívejte žádné zabarvené nebo kalné prostředky aby na koberci po těchto nezůstala znatelná stopa.
Žvýkačku nejprve zmrazte speciálním sprejem, vydrolte a rozmělněte, zbytky nasucho vykartáčujte a vysajte.Vosk ze svíček odstraňujte velmi opatrně nepříliš horkou žehličkou, kterou přiložíte na piják. Na znečištění pivem, nebo limonádou použijte slabší roztok octa a čističe na vlnu.  Mastné skvrny a skvrny od bílkovin odstraňte vlažnou mýdlovou vodou, nebo roztokem prostředku na čištění vlny.

Suché čištění

Nejnovější a nejefektivnější metoda čištění speciálním strojem doma u zákazníka. Horká chemikálie nebo suchá pěna je aplikována do povrchu materiálu. Silný proud vzduchu obratem vysaje nečistoty a zbytek chemikálie z hloubky materiálu. Hloubkové čištění zaručuje návrat k původní kvalitě koberce. Nedochází ke slepení kobercových vláken chemikálií, barvy se oživí a koberec získává svůj původní vzhled. Navíc je zbaven roztočů a má tak zdravotně-ekologickou hodnotu. Koberce je možné použít už půl hodiny po vyčištění.

Čištění mokrou cestou

Jedním z čistících prostředků, které můžete obecně použít pro každý druh koberce je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též používat speciální prostředky na čištění koberců, které jsou na trhu dostupné. Nikdy nepoužívejte šampon zásaditý, saponáty pro domácnost nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňování čistícího prostředku z koberce.Čistící roztok se rovnoměrně nanese na celu plochu koberce, na znečistěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čištění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout a následujících 24 hodin po něm nechodit.

Strojové čištění

Metoda nazývaná též „parní čištění“, spočívá ve vstříknutí roztoku horké vody a saponátu. Špína je unášena vodou, která je téměř okamžitě odsáta vysoce výkonným systémem mokrého vysávání. Metoda je vhodná pro velmi špinavé koberce a v kombinaci s čištěním mokrou cestou, dokážete do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec.
Pokud použijete čistící stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat toto čištění profesionální firmě.

Běžné vysávání

Špína a prach vytváří v koberci jakási malá, ale ostrá uskupení. Když tyto nečistoty v koberci zůstávají může docházet k obrušování vláken koberce. Pravidelné vysávání koberce nejen prodlouží jeho životnost, ale také pomůže udržet jeho vzhled. Většina nečistot v koberci je stejně suchá, takže vysávání stačí. Nejfrekventovanější oblasti by se měly vysávat každý den, středně frekventované 2x do týdne a zbytek domu či bytu alespoň jednou týdně.
Nejlepší je použití vysavače s rotujícím kartáčem. Je nutné pravidelně měnit sáčky ve vysavači. Některé koberce s vyšší smyčkou by mohly být poškozeny pokud je už kartáč hodně použitý. V tom případě doporučujeme užít pouze klasické vysávání.

Preventivní péče

Používejte ve všech vchodech rohožky - odstraní špínu a vlhkost z obuvi. Rohožky je nutnopravidelně čistit, aby se samy nestaly zdrojem špíny.

Doporučujeme

I když se koberec pravidelně udržuje a vysává, stejně se během jeho užívání nevyvarujeme postupnému zašlapávání nečistoty do hloubky koberce. Doporučujeme odborné vysávání teplou vodou bez použití chemie zhruba každé dva roky. Použitím odborného stroje na takovéto čištění obnovíte vzhled koberce.

Údržba vlněného koberce

•    Dlouhou životnost vašeho vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce  nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba. Pod kusový vlněný koberec používejte podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho klouzání. U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče, které by mohly koberec poškodit.
•    Skvrny vzniklé politím co nejrychleji odstraňte nejlépe odsátím, ošetřete vodou a pak vysušte houbou nebo jiným savým materiálem. Na skvrny od vína a piva poslouží směs vody a lihu.
•    Krev odstraníte studenou mýdlovou vodou.
•    Směs glycerinu a vaječného žloutku odstraní například marmeládu, čokoládu nebo med.

Mapy od vosku žehlíme přes savý papír, který vyměňujeme, dokud mapy nezmizí. Pokud se objeví povytažený vlas, nikdy ho nevytahujte, ale zastřihněte s výškou koberce.

Alergie na koberce

Kromě alergenů z plísní, rostlin, hmyzu, domácích zvířat a bakterií i alergeny bytových druhů roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Nemocemi souvisejícími s alergií na roztoče významně přibývá, vyskytují se častěji než nemoci z alergií na rostlinné pyly. Značně snížit množství roztočových alergenů v domácnosti můžeme častou a stálou hygienou lůžka a lůžkovin, důkladným vysáváním a údržbou podlahových ploch. Roztoči v kobercích nežijí, nemají v nich vhodné podmínky pro svůj život. V koberci mohou být pouze jejich vysušené exkrementy navázány na domácí prach, které se tam dostanou z postele, nebo pohovky. Neschopnost roztočů žít v kobercích potvrzuje zjištěná skutečnost, že v kancelářských prostorech, vybavených koberci se roztoči nevyskytují. Nepodložené mýty ohledně roztočů v kobercích byly jednoznačně vyvráceny německým zkušebním ústavem Aachen Forschungsinstitut e.V., který se na tuto problematiku specializuje.

Jak vybrat ten nejvhodnější koberec

  Koberce v interiéru plní několik základních funkcí. Především pohlcují prach a nečistoty mnohem více než dlažba nebo plovoucí podlahy, dále při chůzi pruží, čímž tlumí hluk a zlepšují akustiku v místnosti. V neposlední řadě mají koberce také funkci estetickou. V bytě navodí útulnou atmosféru a dodají pocit komfortu. A jakým kritériím podřídit výběr při pořizování nového koberce? Celoplošné koberce je důležité vybírat především podle předpokládaného stupně jejich zatížení. Životnost koberce je totiž daná poměrem množství vláken k výšce vlasu koberce. Dalším kritériem pro výběr je i materiál, z něhož je koberec zhotoven, tj. druh použitého vlákna. Mezi základní materiály patří syntetická vlákna (polyamid, polyakryl, polypropylen, nylon), tradiční vlna či hedvábí. Dalšími přírodními materiály používanými na výrobu koberců jsou kokosové vlákno, sisal a bavlna.
Je důležité si udělat představu do jakých prostor a k jakému účelu bude určen a jaké na něj budete mít nároky. Jednotlivé druhy koberců různých kvalit mají cíleně určenou vhodnost použití. Jsou koberce vhodné do obývacího pokoje, do dětského pokoje, další se hodí do ložnice, jiné jsou pro použití na chodbách. V kancelářích, bankách a hotelech najdou využití speciální krytiny pro vyšší zátěž.

Jednotlivé druhy koberců různé kvality mají cíleně určenou vhodnost použití od obývacího, dětského pokoje, ložnice přes chodby až kanceláře či speciální krytiny pro banky, hotely, a další maximálně zatěžované krytiny.
Koberec  na podlaze nic nevypadá lépe než koberec, na ničem se necítíme lépe než na koberci. Přináší klid, pohodu a teplo do našich domovů díky své schopnosti absorbovat zvuky, chrání před chladem,poskytuje našim chodidlům měkký komfort a také přidává na bezpečnosti - zabraňuje uklouznutí a pádům a chrání upadnuvší předměty před rozbitím. Navíc koberec je klíčový dekorativní prvek našich domovů
Koberce na filcu , na jutě, zateplené koberce, na gumě.
Důležitým kritériem výběru je také hustota vlákna. Pro všechny druhy koberců platí, že čím je vyšší počet vláken na metr čtvereční, tím je vyšší odolnost koberce proti oděru. Hustota vlákna tedy spolu definuje životnost koberce. Nesmíme ale zapomenout ani na techniku konstrukce koberce.

Koberec ale vybíráme především podle toho, zda se nám hodí do interiéru.
A rozhodujícím kritériem v tomto případě je barva a vzor. Barvy ovlivňují nejen naši náladu, ale i vzhled celého pokoje. Tmavé barvy a výrazné vzory prostor opticky zmenšují a vytváří útulné, světlé barvy a nenápadné vzory prostor opticky zvětšují a nechají zase vyniknout v interiéru solitérnímu nábytku. Teplé barvy, jako červená, oranžová, odstíny žluté a hnědé, je lepší volit do místností orientovaných na sever a západ. Žlutá navíc celý prostor prosvětlí a dodá mu pocit „přítomnosti slunce“. Studené barvy, jako modrá, zelená a šedá, bychom měli volit do místností orientovaných na východ a jih, které pocitově zchladí. Důležitá je také intenzita odstínu jednotlivých barev. Syté a výrazné barvy na nás mohou působit i agresivně, nepříjemně. Pokud chceme v některých prostorách tohoto účinku dosáhnout, pak je vhodné je použít, jinak bychom měli volit spíše tlumené odstíny.
Když shrneme všechny klady, tak dáme koberci přednost pro tyto vlastnosti. Je teplý, měkký, příjemný na dotek, nekonečné škály barev, dezénů a odstínů. Koberce jsou ideální pro děti, které tráví hodně času hraním na zemi, vytváří pocit  tepla domova a nejlepší akustiku pro naše místnosti, udrží v místnosti až 25% tepla, což znamená velkou úsporu energie. Koberce na naší podlaze nepředstavují velkou investici a jsou šetrné k našemu zdraví.

Cena koberce a forma nákupu

Vzory koberců na našich stránkách jsou pouze částí naší široké nabídky podlahových krytin. Sortiment zboží se často obměňuje a je proto velmi náročné udržovat internetové stránky v aktuálních cenách. Cenu uvádíme pouze při akčních nabídkách, kde je cena vždy výhodnější než cena běžná.
V případě, že Vás bude zajímat cena konkrétního zboží, neváhejte nás kontaktovat.
Při nákupu koberce stále upřednostňujeme osobní návštěvu na našich prodejnách, kde si můžete nejlépe prohlédnout barvu, kvalitu a vzor koberce.
V případě, že víte přesně co potřebujete a nechcete navštívit naši prodejnu je možné zboží zaslat přes přepravní společnost Toptrans nebo PPL. Více na E-SHOPU

Pokládka krytiny (koberce, PVC)

1. Na suchou čistou podlahu, případně vyhlazenou stěrkovací hmotou, kde jste odstranili přechodové a obvodové lišty rozložte krytinu od stěny ke stěně a nechte ho bez zátěže po nějaký čas (nejlépe přes noc) uležet a vyrovnat.
2. Podlahové krytiny je nutno celoplošne fixovat
3. Přitlačte koberec po celém obvodu stěn tak, aby těsně přiléhal a vytlačte si bez poškození koberce tupou stranou zalamovacího nože do koberce okraj místnosti pro odříznutí zbytků. Přiřezávání koberce dělejte ostrým nožem tak, že si pomocí lišty přitlačíte krytinu ke stěně a přečnívající zbytek odřízněte. Až následně vyřízněte rohy a jiné výklenky a další specifika prostoru. Okraje je dobré začistit kobercovou páskou nebo skrýt pod kobercovou lištu.
4. Když máte koberec seříznutí a upravený do příslušného tvaru a rozměru odstraňte vrchní folii kobercové lepící pásky (pokud celoplošně nepodlepujete) a přitlačte koberec na podlahu k lepící pásce.
Naše prodejny Vám nabídnou kompletní servis při nákupu krytiny (koberce nebo PVC) jehož součástí je i případné zajištění odborné kladačské firmy poskytující služby za přiznivou cenu.
 Pokud si nejste jistí, zda koberec nedokážete kvalifikovaně položit doporučujeme Vám obrátit se na odborníky.

Jak na skvrny

1. Skvrny odstraňujte vždy tak rychle, jak je to možné.
2. Nejprve odstraňte povrch nožem nebo lžící. Postupujte při tom od kraje ke středu, abyste ji zbytečně nezvětšili.
3. Pak skvrnu odstraňte hadříkem nebo savým papíem. Snažte se při tom odstranit co nejvíce vlhkosti, např- tím, že se na papír postavíte.
4. Nedrhněte místo příliš. Váš koberec by mohl na postiženém místě silně změnit původní vzhled.
5. Ve vetšině případu lze zbytek skvrny odstranit vlažnou vodou, ev. trochu šamponu na koberce, suchou pěnou, popř. tetrachlórem (tetrachlórmetanem) 
V žádném případě nepoužívejte prací nebo čistící přípravky s tzv. změkčovadlem (optickým zesvětlovačem) Pokud použijete čistící prostředky, vyzkoušejte je nejdřív na scela 
malé ploše.
6. Nenechávejte skvrnu příůiš mokrou. Přes veškerou opatrnost by mohl vzniknout tmavý okraj kolem postiženého místa. Nechoďte po koberci, dokud neushne.

Upozornění!!

1. Aceton, odlakovač - nepoužívejte na materiály z acetátového hedvábí nebo tricilu.
2. Metylalkohol - je hořlavý a jedovatý.
3. Technický benzín - na citlivých materiálech nechává kontury, těžko se odstraňuje.
4. Peroxid vodíku - trvale poškozuje materiál, zesvětluje.
5. Nejdříve způsob odstranění skvrny vyzkoušejte na skryté části koberce (např. na okraji) Jako tampóny používejte bílé (nebarevné) absorbční materiály z bavlny.

DRUH SKVRNY / PROSTŘEDEK

MÁSLO, TUK, KRÉM NA BOTY, SILNÉ OLEJOVÉ SKVRNY:    
-Absorpční tampón namočení v technickém benzínu, poté ředěný šampon na koberce (gelové prací prostředky).
LIMONÁDA, LIKÉR, INKOUSTOVÁ NÁPLŇ:                       
-Poťukávejte skvrny zředěným čpavkem, potom studenou vodou.
VÍNO:
-Posypte solí a nechte působit. Poté teplá voda nebo ředěný biologocký práci prášek.
ŽVÝKAČKA:
-Odstranovač zvýkaček (mrazící činidlo) Je možné potřítzvýkačku kostkou ledu aby ztuhla, poté potřete absorbčním tamponém namočeným v metyalkoholu a vyčistěte
jako obvykle.
FIX, PROPISOVACÍ TUŽKA:
-Pokud nestačí telá voda a ředený šampon na koberce, použijte absorbční tampón namočený v metalalkoholu.
PLASTELÍNA, MODELÁŘSKÁ HLÍNA:
-Pokud není hmota zatvrdlá - vyloupejte a zbytek tzv. vytamponujte přitiskáváním hmoty zpět na postižené místo.
Poté použijte rozpouštědla tuku nebo lechký benzín (INF). 
Poslední stopy odstraníte absorbčním tampónem namočeným v technickém bemzínu či acetonu.
PLÍSEŇ:
-Roztok čpavku (1:10) a následně teplá voda. Pozor na barevné textílie (čpavek odbarvuje!!)
VOSK:
-Vodou, aceton nebo alkohol.
KRÉM, RTĚNKA: 
-Ředěný šampon na koberce, pokud je nutné - terpetýn.
ZVRATKY: 
-Roztok 1dl čpavkového alkoholu a 6-7 dl vody.
KREV:
-Čistá studená voda, u zashlých skvrn biologocký prací prostředek (2%)
HOŘČICE, VÝKALY:
-Ředěný šampon na koberce a čajovou lžičku octa, poté teplá voda.
MOČ: 
-Vysušte houbou, poté chemícký čistící prostředek na koberce.
ČOKOLÁDA:
-Teplá voda, v případě nutnosti ředěný šampon na koberce.
ČAJ:
-Teplá voda, ev. biologocký prací prostředek.
* Některé skvrny jako od vína, kávy, rybízu se špatně odstraňují pokud nejsou odstraněny okamžitě. 

Všeobecné obchodní podmínky - eshop

  Všeobecná ustanovení

Tyto obchodní podmínky platí pro nákup v internetovém obchodě www.eurokoberce.cz.

Veškeré kontaktní informace na nás naleznete v sekci „Kontakty“ (tato sekce je součástí těchto obchodních podmínek).
Podmínky blíže vymezují a upřesňují práva a povinnosti prodávajícího (dodavatele) a kupujícího (zákazníka, spotřebitele). Prodávajícím a provozovatelem internetového obchodu www.eurokoberce.cz, je firma EURO-KOBERCE s.r.o., zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze dne 3.10.94 od. C vložka 31932.

Veškeré smluvní vztahy jsou uzavřeny v souladu s právním řádem České republiky. Je-li smluvní stranou spotřebitel, řídí se vztahy, které nejsou těmito obchodními podmínkami   upravené, občanským zákoníkem (č. 40/1964 Sb.) a zákonem o ochraně spotřebitele (č. 634/1992 Sb.). Je-li smluvní stranou podnikatel, řídí se vztahy neupravené obchodními  podmínkami obchodním zákoníkem (č. 513/1991 Sb.), vše ve znění novel.

  Vymezení pojmů

Spotřebitelská smlouva - smlouva kupní, o dílo, případně jiné smlouvy dle občanského zákoníku, pokud smluvními stranami jsou na jedné straně spotřebitel a na druhé straně  dodavatel, resp. prodávající.

Prodávající (dodavatel) - osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy jedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti. Jedná se o podnikatele, který přímo nebo prostřednictvím jiných podnikatelů dodává kupujícímu výrobky nebo poskytuje služby.

Spotřebitel (kupující) - osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti. Je to fyzická či právnická osoba, která nakupuje výrobky nebo užívá služby za jiným účelem než pro podnikání s těmito výrobky nebo službami.

Kupující, který není spotřebitel - podnikatel, který nakupuje výrobky či užívá služby za účelem svého podnikání s těmito výrobky nebo službami. Tento kupující se řídí obchodními podmínkami v rozsahu, které se ho týkají a obchodním zákoníkem.

Uzavření kupní smlouvy - objednávka kupujícího je návrhem kupní smlouvy a samotná kupní smlouva je uzavřena momentem doručení závazného souhlasu prodávajícího kupujícímu s tímto návrhem (závazným potvrzením objednávky ze strany prodávajícího). Od tohoto momentu mezi kupujícím a prodávajícím vznikají vzájemná práva a povinnosti, jež jsou vymezeny kupní smlouvou a obchodními podmínkami, které jsou nedílnou součástí této smlouvy.

  Jak nakupovat

1.    V první řadě proveďte výběr zboží-podlahové krytiny.
2.    Zašlete e-mailem objednávku na Vaše vybrané zboží, kde je nutné udat následující údaje, které jsou nezbytné pro bezproblémovou komunikaci :
jméno, příjmení a adresu příjemce, telefonický kontakt (důležité pro přepravní společnost, aby se s Vámi řidič mohl spojit a tak upřesnit čas dodávky) a e-mailovou adresu pro naši snazší komunikaci. Způsob dopravy nebo vyzvednutí. A způsob platby.
3.    Jestliže je objednávka úspěšně odeslána bude Vám v nejkratší možné době potvrzena. V  potvrzení Vaší objednávky, ve kterém bude přesně uvedeno, jaké zboží a za jakou cenu jste si vybrali, popř. způsob dopravy (expedice) a její cena, kterou jste si zvolili.  Pozor, pokud Vám potvrzení elektronickou poštou nepřijde, je možné, že se objednávka správně neuložila. V tom případě nás prosím kontaktujte.
4. Všechny ceny jsou uvedené včetně DPH.
5. Rozměry u zboží jsou v uvedeny v centimetrech.

  Nákupní řád

1. Každá objednávka učiněná zákazníkem je návrhem kupní smlouvy a je považována za závaznou. Podáním objednávky kupující stvrzuje, že se seznámil s těmito obchodními podmínkami a že s nimi souhlasí. Na tyto obchodní podmínky je kupující dostatečným způsobem před vlastním uskutečněním objednávky upozorněn a má možnost se s nimi seznámit.
2. Smlouva je uzavírána v jazyce českém. Uzavřená smlouva je prodávajícím archivována za účelem jejího úspěšného splnění a není přístupná třetím nezúčastněným stranám. Informace o jednotlivých technických krocích vedoucí k uzavření smlouvy jsou patrné z těchto všeobecných obchodních podmínek, kde je tento proces srozumitelně popsán. Kupující má možnost před vlastním odesláním objednávky ji zkontrolovat a případně opravit. Tyto obchodní podmínky jsou zobrazeny na webových stránkách internetového obchodu www.eurokoberce.cz.
3. Místem dodání zboží je adresa dodání, uvedená kupujícím v objednávkovém formuláři. Vlastnické právo ke zboží přechází na kupujícího po jeho převzetí a zaplacení. Prodávaj